Skalná cesta Mohylky Okružná

Kataster obce Okružná, okres Prešov 
Skalná cesta Mohylky pozostáva z troch zaujímavých skalných útvarov v Slánskych vrchoch. 
SKALNÝ KOMPLEX DŽAD je prírodný skalný útvar ležiaci na južnej strane Dubovej hory. Tvoria ho dve dominantné, veľké skalné bralá, jedno pod turistikcým chodníkom, druhé vyššie pod ním, v ktorom je aj skalné okno pomerne veľkých rozmerov. Názov Džad pochádza z pôvodného názvu Dziad, Diad, teda v pôvodnom význame Dedo. Pomenovanie dostal po vonkajšej podobnosti s postavou starého muža. 
MOHYLKY tvoria zaujímavé zoskupenie skál v najzápadnejšej časti Slánskych vrchov, ktorému hovoria tiež Šarišský Stonehenge. Má nadmorskú výšku 817,4 m.n.m. Vrcholový masív Mohyliek má tvar predĺženej pyramídy. Na západnom ukončení vrcholového hrebienka je niekoľko samostatných skalných väčších i menších kameňov, ktoré inšpirovali už našich predkov a tento prírodný chrám im pripomínal miesto pietneho odpočinku našich zosnulých predkov. 
VÁŽENÁ SKALA je prírodný útvar Kamenná tvár na konci bočného hrebienka, ktorý vychádza severovýchodne od vrcholu Mohyliek. Je na jeho severnom ukončení, takže sa vlastne jedná o prírodný skalný útvar, premenené čelo lávového prúdu. Zvetrávanie, poveternostné podmienky vytvorili spoločne s prirodzenými vlastnosťami horniny podliehajúcej týmto zmenám unikátny reliéf, ktorý pripomína črty ľudskej tváre.